اولین جلسه هم اندیشی جشن گلریزان در سنندج برگزار گردید

اولین جلسه هم اندیشی جشن گلریزان با حضور زاهدی استاندار کردستان، گروسی رئیس کل دادگستری و رئیس هیأت امنای ستاد دیه، ابراهیمی مدیرکل زندانهای کردستان و نائب رئیس هیأت امنا و همچنین خسروی مدیرعامل این ستاد مردمی برگزار گردید.

مهندس زاهدی استاندار کردستان کمک به آزادی زندانیان جرائم غیرعمد را سنتی نیک و پسندیده دانست و گفت: خوشبختانه مردم خیر و نیک اندیش کردستانی همواره در تمامی امور خیریه حضوری پرشور را از خود نشان داده اند و قطعا در جشن آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد نیز شاهد این نیک اندیشی خواهیم بود.

استاندار کردستان با اشاره به درپیش بودن ماه مبارک رمضان و همچنین جشن گلریزان بیان داشت: یکی از سنت های ماه میهمانی خدا، دستگیری از نیازمندان می باشد که در این راستا زندانیان نیازمند جرائم غیرعمد نیز نباید در این ماه پرخیر و برکت از ذهن مردم خیر کردستانی فراموش شوند.

زاهدی در ادامه سخنان خود ضمن اعلام حمایت قاطع از جشن آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد تاکید کرد: با آزادی یک زندانی جرائم غیرعمد از زندان در حقیقت یک خانواده از نابودی و آسیب های اجتماعی نجات پیدا می کند و هرگونه حرکت مادی و معنوی در راستای آزادی این قشر آسیب پذیر جامعه در ماه نزول قرآن قطعا دارای اجر و پاداش فروانی نزد خداوند متعال خواهد بود.  

اسحاق ابراهیمی مدیرکل زندانهای کردستان نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از عملکرد ستاد دیه کردستان در سال جاری و سنوات گذشته گفت: در حال حاضر تعداد 269 زندانی جرائم غیرعمد در زندانهای استان تحمل حبس می نمایند که 23 نفر ازآنان به جرم تصادف و حوادث کارگاهی، 205 نفر محکومیت های مالی و 52 نفر نیز به دلیل عدم توانایی در پرداخت مهریه و نفقه در مراکز اصلاحی و تربیتی استان به سر می برند.

مدیرکل زندانهای کردستان از آزادی 18 زندانی جرائم غیرعمد از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد و اظهار داشت: برای آزادی این تعداد زندانی جرائم غیرعمد مبلغی بیش از 19 میلیارد ریال صرف شده است که این مبلغ از طریق منابع مختلف از جمله کمک های بلاعوض ستاد دیه کشور و استان، صندوق خسارت های بیمه بدنی، وام بانک های عامل، منابع مالی مددجویان و همچنین مقداری نیز با گذشت شکات از قسمتی از مطالبات خود محقق گردیده است.

ابراهیمی با اشاره به افزایش 31درصدی آزادی زندانیان جرائم غیرعمد در سال 95 نسبت به سال 94 اظهار نمود: در سال گذشته تعداد 220 زندانی جرائم غیرعمد با کمک خیرین و ستاد دیه از زندان آزاد شدند که از این تعداد 214 نفر مرد و 6 نفر نیز زن بوده اند.

مدیرکل زندانهای کردستان و نائب رئیس هیأت امنای ستاد دیه استان در ادامه دیدار با استاندار کردستان ضمن تقدیر از حمایت های وی از ستاد مردمی دیه بیان داشت: مردم و خیرین حامیان اصلی ستاد دیه می باشند و همه ساله با حضور سبز خود دلگرمی اعضای هیأت امنای و سایر برگزار کنندگان جشن گلریزان بوده اند.

گروسی رئیس کل دادگستری کردستان و رئیس دادگستری این استان ضمن تقدیر از حمایت های مادی و معنوی استاندار کردستان در جشن های گلریزان سنوات گذشته گفت: خوشبختانه استاندار کردستان یکی از حامیان مهم ستاد مردمی دیه می باشد که همه ساله با حضور موثر خود در جشن آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد تاثیر بسزایی در برگزاری هرچه بهتر این جشن بوده است.

رئیس هیأت امنای ستاد مردمی دیه کردستان حمایت مردم، خیرین و سایر دستگاه های اجرایی از جشن گلریزان را لام قلمداد نمود و بیان داشت: حضور و حمایت مردم و دستگاه های اجرایی در جشن آزاسازی زندانیان جرائم غیرعمد تاثیر بسزایی در فرهنگ سازی این حرکت خداپسندانه در جامعه دارد.

گروسی حمایت از زندانیان جرائم غیرعمد و کمک به آزادی آنان را موجب کاهش بسیاری از آسیب های اجتماعی دانست و در این باره گفت: زندانیان جرائم غیرعمد افرادی هستند که به دلیل انجام دادن فعلی به صورت غیرعمد روانه زندان شده اند و قطعا در آن سوی قضیه خانواده های آنان نیز با مشکلات فروانی مواجه شده اند و در این راستا چنانچه قدمی در مسیر کمک به آزادی این قشر آسیب از زندان برداشته نشود قطعا باید شاهد گسترش آسیب های اجتماعی فروانی در جامعه باشیم.

رئیس کل دادگستری کردستان در ادامه سخنان خود از آمادگی کامل اعضای هیأت امنای ستاد دیه استان برای برگزاری باشکوه جشن گلریزان خبر داد و اظهار داشت: امسال با توجه تمهیدات صورت گرفته از سوی ستاد دیه استان و با حضور گرم مردم نوع دوست و نیک اندیش کردستانی قطعا جشنی بزرگ و باشکوه را در جهت حمایت از یکی از آسیب پذیرترین اقشار جامعه برگزار خواهیم نمود.