نایب رئیس هیات مدیره ستاد دیه کشور: ۹ هزار مددجوی زندان با کمک ستاد دیه به آغوش گرم خانواده های خود می روند

علی اکبر یساقی شامگاه چهارشنبه در حاشیه برگزار جشن گلریزان برای زندانیان کردستان با اشاره به اینکه این مددجویان هم اکنون در زندان های کشور در حال تحمل حبس خود هستند افزود: در ماه مبارک رمضان برگزاری ۲۹۰ جشن گلریزان در سراسر کشور برنامه ریزی شده است.

به گفته وی، پیش بینی می شود در این جشن ها بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار از محل کمک های خیرین جمع آوری شود تا مقدمات آزادی برخی از مددجویان ندامتگاه های کشور فراهم شود.

نائب رئیس هیات مدیره ستاد دیکه کشور ادامه داد: در سال ۹۵ بیش از ۳۵۰ میلیارد ریال کمک های مردمی در جشن های مختلف و کمک های خیران به ستاد ها جمع آوری شده و میزان گذشت شاکیان از حقوق خود نیز از مرز سه هزار میلیارد ریال گذشت.

وی افزود: با این میزان اعتبار حدود ۹ هزار مددجوی جرایم غیر عمد به آغوش خانواده های خود باز گشتند و امسال نیز پیش بینی می شود تعداد آزادی ها از این میزان عبور کند.

وی با اشاره به اینکه ستاد دیه کشور هم اکنون بیست و پنجمین سال خدمت خود را سپری می کند گفت: در این مدت بیش از ۸۰۵ هزار مددجوی ندامتگاه های کشور از طریق کمک های مردمی آزاد شده اند.

به گفته یساقی، تمام تلاش موسسان و مسئولان در ستاد دیه از بدو تاسیس تاکنون که ستاد دیه با ماهیت مردمی بودن فعالیت خود را ادامه دهد و این ستاد از افرادی حمایت می‌کند که محکومیت‌های قطعی در مورد مددجویان صادر شده و در مرتبه بعدی حمایت و مساعدت از این افراد منجر به استخلاص یک زندانی می‌شود.

ستاد دیه کشور در ماه مبارک رمضان سال ۱۳۶۹ اولین جشن گلریزان را برای آزادسازی مددجویان زندان های کشور برپرا کرد و همان سال به صورت سالانه این سنت حسنه خود را با کمک خیران انجام می دهد.

ستاد دیه کردستان نیز در سال ۱۳۷۸ تاسیس و در سال ۱۳۸۰ فعالیت رسمی خود را به عنوان بک موسسه خیریه و مردم نهاد با هدف کمک به آزادی مددجویان جرایم غیر عمد استان از جمله تصادفات رانندگی، حوادث کارگاهی، چک های بلامحل غیر کلاهبرادری و محکومیت های مالی از جمله مهریه و نفقه شروع کرده است.

ستاد دیه کردستان از سال ۱۳۸۰ تا پایان ۱۳۹۵ زمینه آزادی سه هزار و ۵۵ نفر را محیا کرده و علاوه بر آن ۲۶۸ نفر نیز از محل سفر پر خیر و برکت رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۸۸ به استان و ۱۵۹ نفر نیز محل سفرهای رئیس جمهوری به کردستان از بند زندان رها شده اند.

هم اکنون ۲۷۷ مددجوی زندان های استان کردستان در انتظار کمک های خیرین هستند تا ۲۲۰ میلیارد ریال جریمه آنان پرداخت یا از سوی شاکیان خصوصی بخشوده و به آغوش خانوده های خود بازگردند.