افزایش 22درصدی آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد در استان

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای کردستان جلسه هیأت امنای ستاد دیه کردستان با حضور گروسی رئیس کل دادگستری استان، ابراهیمی مدیرکل زندانها، خسروی مدیرعامل ستاد دیه کردستان و هم چنین سایر اعضای این ستاد مردمی، برای کمک به آزادسازی زندانیان جرائم غیر عمد برگزار گردید.

در این جلسه 24 پرونده وارده به این ستاد توسط اعضاء مورد بررسی قرار گرفته و پس از بحث و تبادل نظر، تدابیر لازم جهت آزادی این دسته از زندانیان اتخاذ گردید.

گروسی رئیس کل دادگستری کردستان و هم چنین رئیس هیأت امنای ستاد دیه استان نیز که در این جلسه حضور داشت، خواستار حضور هرچه بیشتر بانک های عامل در امر حسنه کمک به آزادسازی زندانیان جرائم غیر عمد شد و بیان نمود: متاسفانه موانع متعددی در مسیر دریافت وام های قرض الحسنه توسط مددجویان جرائم غیرعمد وجود دارد که می بایست با تشکیل جلسات کارشناسی و با حضور مدیران عامل بانک ها، این موانع هرچه زودتر برطرف شود.

گروسی مدیریت دقیق و حساب شده منابع مالی ستاد دیه را لازم و ضروری دانست و گفت: باید برنامه ریزی ها طوری انجام شود که افراد مستحق در اولویت قرار گرفته و به این ترتیب زمینه بازگشت آنان به آغوش گرم خانواده هایشان فراهم گردد.

رئیس کل دادگستری کردستان به نقش مهم ستاد مردمی دیه در جهت اجرای دستورالعمل های ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری نیز اشاره نمود و اظهار داشت: دادگستری استان تمام تلاش خود را جهت استفاده حداکثری از تاسیسات حقوقی بخشنامه اخیر ساماندهی زندانیان، به کار گرفته است و بر آنیم تا بتوانیم جمعیت کیفری استان را به حداقل ممکن برسانیم.

اسحاق ابراهیمی مدیرکل زندانهای کردستان در این جلسه ضمن ارائه گزارشی مختصر از عملکرد ستاد دیه کردستان طی سال جاری گفت: در حال حاضر 244 زندانی جرائم غیر عمد در زندان های استان تحمل حبس می نمایند که برای آزادسازی آنان از زندان حدودا مبلغ 10 میلیارد تومان نیاز می باشد.

ابراهیمی تعداد زندانیان جرائم غیر عمد آزاد شده در 7 ماهه اول سال جاری را 75 نفر اعلام نمود و گفت: خوشبختانه با تلاش اعضای هیأت امنای ستاد دیه استان و پیگیری های صورت گرفته، تعداد زندانیان جرائم غیر عمد آزاد شده در 7 ماهه اول سال 95 نسبت همین مدت در سال گذشته 22 درصد افزایش داشته است که این مهم حاکی از عزم جدی این ستاد مردمی جهت اجرای منویات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) و ریاست محترم قوه قضائیه در خصوص کاهش جمعیت کیفری زندانیان نیز می باشد.

مدیرکل زندانهای کردستان ضمن تقدیر و تشکر از مردم خیِّر و نیک اندیش کردستانی به جهت حمایت های خود از ستاد مردمی دیه بیان داشت: مردم حامیان اصلی ستاد دیه می باشند چرا که با کمک های خود در جشن گلریزان سال گذشته به مبلغ 720 میلیون تومان، زمینه آزادی تعداد زیادی از زندانیان جرائم غیر عمد را فراهم نمودند که این مبلغ نسبت به سال 94،  هشت درصد افزایش داشته است.

وی هم چنین گذشت و فداکاری را یکی از خصایص مهم مردم این خطه از کشور دانست و در این باره گفت: در 7 ماهه اول سال 95 شاکیان پرونده های جرائم غیر عمد با گذشت مبلغی بالغ بر یک میلیارد و نهصد میلیون تومان از حق خود، بی تاثیر در آزادی زندانیان جرائم غیر عمد در سال جاری نبوده اند.

مدیرکل زندانهای کردستان و عضو هیأت امنای ستاد مردمی دیه استان، از اعطای کمک های بلاعوض در راستای کمک به آزادسازی زندانیان جرائم غیر عمد خبر داد و اظهار نمود: در 7 ماهه اول سال جاری ستاد دیه استان مبلغ 289 میلیون تومان و ستاد دیه کشور نیز مبلغ 403 میلیون تومان و در مجموع مبلغی بالغ بر 692 میلیون تومان را از محل منابع خود برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد به صورت بلاعوض اختصاص دادند.

خسروی معاون سلامت اصلاح و تربیت زندانهای کردستان و مدیرعامل ستاد دیه استان نیز ضمن خیرمقدم به حاضرین در جلسه، از فرهنگ سازی کمک به آزادسازی زندانیان جرائم غیر عمد در استان سخن به میان آورد و گفت: مردم نیک اندیش کردستان همواره و در تمامی مراسمات ستاد دیه، که در جهت آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد برگزار شده است حضوری فعال از خود نشان داده اند.

مدیرعامل ستاد دیه کردستان هم چنین از برنامه ریزی های صورت گرفته جهت ایجاد نمایندگی های ستاد دیه در شهرستان های استان نیز خبر داد و گفت: ایجاد شعباتی از ستاد دیه استان در شهرستان ها، روند ارائه خدمات به زندانیان جرائم غیر عمد را تسهیل خواهد بخشید اما طبق دستورالعمل،  شهرستان هایی مجاز به دائر کردن این نمایندگی ها هستند که جمعیت آنها بیش از 200 هزار نفر باشد.