اوج نوع دوستی و همدلی کردستانی ها در جشن گلریزان

به گزارش روابط عمومی ستا ددیه کردستان جشن گلریزان وآزادسازی زندانیان جرائم غیر عمد امسال نیز رد ماه پرحیر و برکت رمضان و با حضور گسترده مردم و خیرین سهر سنندج برگزار گردید.

امسال با توجه به تبلیغات گسترده ای که خصوصا از طریق رسانه ملی صورت گرفته بود آگاهی های لازم به مردم در خصوص فلسفه جشن گلریزان و آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد داده شده بود

از اغشار مختلف جامعه در این جشن بزرگ حضور داشتند. پیر و جوان، مرد و زن همه آمده بودند تا بگویند مردم کرد زبان همچنان طلایه دار روحیه گذشت و نوع دوستی در کشور می باشند.

جای سوزن انداختن نبود. حضور مردم به حدی بود که مسئولین سالن محل برگزاری گلریزان مجبور شدند تا صندلی هایی را از خارج از مجموعه جهت نشستن مردم در سالن مستقر نمایند.

اما آنچه که موجبات دلگرمی مردم را جهت کمک به جشن گلریزان دو چندان می نمود، حضور مسئولین ارشد استان در مراسم بود که حضور سبزشان حاکی از تایید عملکرد این ستاد مردمی بود.

امام جمعه ، استاندار، جانشین نماینده ولی فقیه، رئیس کل دادگستری، دادستان مرکز استان، فرماندار، نمایندگان مجلس، مدیران کل دستگاه های اجرایی و ... آمده بودند تا با حضور گرم به مردم اعلام کنند که ما نیز همچون شما دلنگران در حبس بودن زندانیان جرائم غیرعمد هستیم و این وظیفه همه ماست تا در این سنت حسنت حسنه پیش قدم باشیم.

ازهرچه بگذریم نمی توان از روحیه ایثار و گذشت این زن کرد سخن به میان نیاورد که با از دست درآوردن انگشتر خود و اعطای آن به ستاد دیه موجبات تحیر را در چهره میهمان ویژه این مراسم یعنی کربلایی که از ستاد دیه کشور برای نظارت بر جشن گلریزان سنندج در این شهر حضوض یافته بود، به وجود آورد. یا کودکانی که قلک های خود را شکسته بودن تا به فرزندان زندانیان جرائم غیر عمد بگویند که «درست است که پدران شما در زندان به سر می برند اما نگران نباشید چرا که ما آمده ایم تا در عید فطر امسال  دل شما با کمک به آزاد کردن پدرانتان شاد نماییم»

زاهدی استاندار کردستان که در این جلسه حضور داشت کم کبه گلریزان را یک امر خداپسندانه دانست و دراین خصوص گفت: در حال حاضر که در این ماه مبارک در صحت و آرامش ر کنار خانواده هاینان بسر می بریم، خانواده هایی نیز هستند که سرپرست آنان بر اثر یک غفلت و بی توجهی آن هم به صورت غیر عمد در زندان به سر برده و به این ترتیب سب و روز را در غصه و نگرانی به سر می برند. وی افزود: بهترین شکرانه برای نعمت آزادی و سلامتی می تواند کمک به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد از زندان باشد.

استاندار کردستان با اشاره به این موضوع که آسیب های فراوانی خانوادهای زندانیان خصوص زندانیان جرائم غیر عمد را تهدید می کند گفت: مجازات حبس صرفا مجازات فرد متخلف نیست بلکه با وقوع پدیده حبس خانواده فرد زندانی نیز به نحوی با مشکلت و آسیب های اجتماعی فراوانی دست و پنجه نرم می نمایند.

 

وی در پایان سخنان خود از مردم خواست تا با کمک به ستاد دیه استان خانواده های زیادی را از نابودی و فروپاشی نجات دهند.

کربلایی عضو هیئت مدیره ستاد دیه کشور و میهمان ویژه این مراسم ضمن تبریک میلاد فرخنده امام حسن مجتبی (ع)، این حضور مردمی را در سطح کشورکم نظیر دانست و گفت: این حضور گرم مردم کردستان در جشن گلیرزان حاکی از آن است که ستاد دیه کردستان ستادی کاملا برخواسته از مردم می باشد.

این عضو هیئت مدیره ستاد دیه کشور با بیان این مطلب که از 25 سالی که از عمر تشکیل ستاد دیه در کشور می گذرد 94 هزار زندانی جرائم غیر عمد از زندان آزاد و به آغوش گرو خانواده هایشان بازگشته اند.

کربلایی بیان داشت: درجشن گلریزانی که امسال درتهران برگزار شد کمک 300  میلیونی رهبر معظم انقلاب خو مهر تاییدی بود بر عملکرد ستاد دیه.

گروسی رئیس کل دادگستری کردستان نیز از عظم جدی دستگاه قضا جهت کاهش جمعیت کیفری زندانها سخمن به میان آورد و اظهار داشت: قوانینی که درچند سال اخیر تصویب شده و ابلاغ گردیده عموما گرایش به کاهش جمعیت کیفری و استفاده حداقلی از مجازات حبس دارد.

رئیس کل دادگستری کردستان از مساعدت دستگاه قضا نسبت به زندانیان جرائم غیر عمد سخن به میان آورد و گفت: قوه قضایه شرایطی را برای زندانیان جرائم مالی فراهم نموده است تا ضمن تحمل محکومیت، با استفاده از مرخصی و مواردی از این دست بتوانند دین خود را پرداخت نمایند.

گروسی هم چنین از عظم قوه قضائیه جهت کمک به آزادی آن دسته از زندانیانی که نقض قوانین نکرده اند و صرفا به دلیل نوسانات اقتصادی که در جامعه روی داده است خبر داد.

 

این مقام ارشد فضا در کردستان ترویج روحیه قانون مداری را در جامعه لاز م وضروری دانست و گفت: در چند سال اخیر با توجه به گستردگی استفاده از فضای مجاری و رسانه ای دسترسی مردم به اطلاعات روی میزان قانون مداری نیز روبه افزایش بوده است و این خود نکته مثبتی در جامعه است. وی اذعان داشت: هم باید یکدیگر به قانون مداری دعوت کنیم تا توجه به قانون در جامعه به یک فرهنگ تبدیل شود.

 

گروسی رئیس کل دادگستری کردستان و رئیس هیئت امناء ستاد دیه استان جرائمی همچون مهریه و نفقه را از نوع جرائم غیر عمد هستند را ناشی از بی توجهی به قوانین شرع مقدس اسلام دانست و اظهار نمود: در زمینه موضوعات مربوط به مهریه و تکالیفی که بر عهده زن و شوهر قرار داده شده است متاسفانه جنبه های مادی آن پررنگ شده و همین امرموجب شده تا زوج با قرار دادن مهریه های بی حساب و کتاب و با علم به اینکه توانایی پرداخت آن ر نیز ندارد از همان روز اول زندگی را با شک و تردید آغاز نمایند